Het houden van Koi is de laatste jaren enorm populair geworden. O.a omdat de Koi handtam gemaakt kan worden zodat ze uit je hand komen eten. Het is een vis die elegant zwemt, prachtig kan stil liggen en dan weer met enorme vaart door je vijver kan zwemmen. Koi zijn er in verschillende kleurencombinaties, dit geeft een prachtig schouwspel in uw vijver. Iedere Koi is uniek wat betreft kleurpatroon.
1. De Europese Koi: Deze koi die veel minder felle kleuren bezit dan de andere twee soorten is daardoor goedkoper in aanschaf en zal daardoor voor een beginner aantrekkelijk zijn. Deze koi is ook zeer goedkoop in aanschaf omdat in Europa pas sinds relatief korte tijd koi's worden gekweekt, de prijs wordt ook beïnvloed doordat men relatief weinig tijd in de koi steekt. Men kweekt ze en alleen de misvormde gaan niet de verkoop in.
De Europese koi kan een mooie vis zijn. Er zijn een paar criteria waar bij de Europese koi gelet wordt:
De schubben dienen netjes in een mooie rij te liggen, naar Japanse smaak netjes over de zijlijn en langs de ruglijn.
De Europese koi moet ook net zo slank zijn als de andere soorten koi. En ze hebben allemaal hetzelfde type-ideaal "hoe groter, hoe mooier".
De Europese koi heeft ook net als de Japanse en de Israëlische, twee baarddraden in elke mondhoek, deze worden gebruikt bij het zoeken naar voedsel, want deze zijn zeer gevoelig.
2. De Israëlische koi: Deze koi is als hij klein is nog redelijk betaalbaar voor de koi hobbyist. Maar naarmate hij groter wordt, wordt dit ook een dure aangelegenheid om deze vis aan te schaffen. De Israëlische koi kan hele felle kleuren bezitten, maar er zitten toch vaak nog afwijkingen tussen.
3. De Japanse koi: Deze koi is de topper, de Japanse koi wordt vanaf het begin af aan geselecteerd.
De verschillende Japanse koi's zijn:
ASAGI: (AH-sah-gee) Wie kent deze vis niet, iedereen heeft hem wel eens zien zwemmen. De ASAGI is ontstaan uit een kruising tussen een gewone karper en een rode KOI. Het is een niet metaal kleurige KOI met blauwe schubben met een witte rand om de schubben, zodat je een net patroon hebt. Bij de kieuwen de flanken en de aanzet van de vinnen zijn rood. Het blauw kan varieren van licht blauw tot bijna zwart. Het hoofd moet licht grijs tot licht blauw zijn zonder tekening of vlekken. Bij de borstvinnen mag het rood tot de helft gaan. Verder moet het rood op de kaken en kieuwen aanwezig zijn en bij (voorkeur) doorlopen tot aan de ogen van de Asagi. Het is ook belangrijk dat aan beide zeide het patroon van de KOI gelijk is.
Zo zou het moeten zijn bij de ASAGI
De foto rechts is het meest voorkomende patroon:
MIZU ASAGI: Een Asagi met witte randen op de schubben en een blauwe rug ook het net-patroon moet duidelijk zichtbaar zijn. Deze Asagi wordt ook wel AKEBI genoemd (licht blauw).
NARUMI ASAGI: De traditionele lichtblauwe ASAGI aan het einde van de schubben, is het net-patroon goed zichtbaar.
HI ASAGI: Een ASAGI waarbij het rood doorloopt over het lichaam van de KOI, tot boven de zij soms tot aan de rugvin.
KONJO ASAGI: Een ASAGI waarbij de rug donkerblauw tot zwart is gekleurd.
ASAGI SANKE: Een zeldzame ASAGI heeft een rode tekening op het hoofd en de bovenkant van de flanken zijn rood.
TAKI SANKE: Een zeldzame ASAGI waarbij het blauw op de rug wordt gescheiden door een witte streep van het rood op de flanken. Hebben we geen foto van
GINRIN ASAGI: Een ASAGI met glitter (Ginrin) op de schubben.
HIKARI UTSURIMONO: (hee-car-ee-uht-sur-ee-moh-no) Is en metaalkleurige KOI, deze KOI onderverdeeld in 2 groepen de tweekleurige UTSURIMONO en de drie kleurige SHOWA. Deze zijn kruisings met een OGON. Voor de KOI geldt dat het zwart door de lateraal lijn heen loopt omdat deze KOI`s zwart als basis kleur hebben. KIN KI UTSURI heeft vrijwel het zelfde patroon als UTSURIMONO.
KIN SHOWA: Heeft vrijwel het zelfde patroon non-metallic vormen.
KIN SHIRO: Het is een zwarte KOI met witte tekeningen, waarbij het zwart lijnen zou moeten hebben over het lichaam met een goudachtige glans over het hele lichaam hebben.
GIN SHIRO: Bij deze KOI is er een zilverkleurige glans over het gehele lichaam aanwezig,deze KOI lijktveel op de KIN SHIRO.
KIN SHOWA: Een Kin Showa moet een goudachtige glans hebben die over het hele lichaam gelijk is.
GIN SHOWA: Een GIN SHOWA heeft een Zilverkleurige glans over het gehele lichaam dit heeft de KIN SHOWA niet.
KIN KI UTSURI: Een zwarte KOI met gele tekening.
KIN HI UTSURI: Een zwarte KOI met rode tekening. BEKKO: (beh-KOH) De basis kleuren van de BEKKO is geel of rood of wit met daarop een zwarte tekening(vlek), het is het tegen gestelde van de UTSURIMONO waarbij de koi zwart is en gele of rode of witte vlekken heeft. Het zwart mag niet onder de lijn komen en ook niet op de borstvinnen, is dit wel het geval dan noemt men dat MOTOGURA (foto 2).
AKA BEKKO: Een BEKKO waarbij de basiskleur rood is en de Koi een zwarte vlek(ken) heeft, het mooiste is als het zwart in kleinere vlek(ken) voorkomt.
KI BEKKO: Een BEKKO waarbij de basiskleur geel is en de Koi een zwarte vlek(ken) heeft, deze wordt niet echt gekweekt en is dus zeldzaam
SHIRO BEKKO: Een BEKKO waarbij de basiskleur wit is en de Koi een zwarte vlek(ken) heeft, het wit moet echt zo sneeuwwit mogelijk zijn, op de kop waar de huid dunner is kan een gele gloed ontstaan dit is echter niet optimaal, maar er zijn SHIRO BEKKO`S geweest die in de prijzen vielen.
GINRIN BEKKO: Een BEKKO die behoort tot een van de drie hierboven beschreven soorten, maar heeft glitter (Ginrin) op de schubben.
DOITSU BEKKO: Een BEKKO die behoort tot een van de drie hierboven beschreven soorten, echter met geen of haast geen schubben.
DOITSU: (doi-tShu) deze KOI zit bijna bij elke kweekvorm De DOITSU heeft geen schubben, en sommige hebben slechts een rij grote schubben. Door het kruisen van DOITSU met NISHIKIGOI zijn Japanse kwekers in staat geweest om het aantal variaties koi te vergroten. De meeste koi hebben schubben over het hele lichaam. Dit wordt 'WAGOI' genoemd. YOROI pantser) of ISHIGAKI (steenmuurschubben) KOI. Deze KOI hebben ook nog op andere willekeurige plaatsen een aantal schubben. En door deze karpers hebben we nu mooie DOITSU-KOI.
GOROMO: (goh-ROH-moh) De groep Koromo is een kruising tussen een Kohaku en een Narumi Asagi. Het woord Koromo betekent omkleed. De Koromo is een witte Koi met rode tekening net als bij een Kohaku alleen hebben de rode schubben bij de Koromo een donkere rand. Jonge Koromo's zien er zelden mooi uit. Als dit wel zo is dan is de kans groot dat het Sumi bij deze koi,zodra deze volwassen is gaat overheersen. Het mooiste is als de vinnen wit zijn. Een aanzet met rood is toegestaan.
AI GOROMO: Letterlijk betekent dit gekleed in het blauw. De Ai Goromo is de meest voorkomende onder de Koromo. Dit is eigenlijk een Kohaku waarvan de Hi schubben met blauwe halve cirkelvormige randen afgeboord zijn. De koptekening is het zelfde als bij de Kohaku. De Ai Goromo heeft meestal witte vinnen of soms wel eens Hi op de borstvinnen. Op die vinnen mag geen Sumi voorkomen.
BUDO GOROMO: Een Koromo waarbij de rode schubben een paars blauwe rand hebben op ieder schub, het netpatroon is redelijk goed te zien. Het hoofd mag geheel wit zijn maar een rode tekening is toegestaan, de vinnen moeten wit zijn.
BUDO SANKE: Hier zijn de tekening en de kleuren duidelijk van een Sanke. Het Sumi ligt ook hier over het Hi wat een paars geheel vormt.
KOROMO SANKE: Een Ai Koromo gekruist met een Sanke, rode schubben met blauwe randen in een net patroon met daarbij de zwarte tekening van een Sanke.
KOROMO SHOWA: Hier spreken we over de kruising van een Ai Goromo en een Showa. Deze wordt ook wel Ai Showa genoemd.
SUMI GOROMO: Een Koromo waarbij de rode schubben een zwarte rand hebben maar waarbij het zwart kan verschillen per schub, als er al een net patroon zichtbaar is zal het niet gelijk matig zijn en het rood moet zichtbaar blijven. Er mogen geen aparte zwarte stippen patronen op de Koromo voorkomen, zwart mag wel op het rood voorkomen op het hoofd. het is ook een kruising tussen een Asagi en een Kohaku.
GOSHIKI: (GOH-shkee) De GOSHIKI werd eerst tot de KAWARIMONO berekendt, maar door z`n grote populairiteit en doordat hij veel prijzen gewonnen heeft, heeft hij zijn eigen klasse gekregen. GOSHIKI betekend letterlijk 'vijfkleurig', duidend op het rood, zwart en wit van de SANKE en het blauwe van de ASAGI. Van welke de GOSHIKI ontwikkeld is. Later werd de naam GOSHIKI gegeven aan iedere koi die een witte basis had. Met het ASAGI patroon en overdekt met een KOHAKU rood. GOSHIKI SANKE zijn KOI`s met de zwarte markering van de SANKE als aanvulling op hun GOSHIKI look. De GOSHIKI moet ook een mooie egale kleur hebben en alleen een donkere aanzet op de borstvinnen is toegestaan.
KIN MATUSBA OGON: Een goud kleurige metalic KOI waarbij de schubben op de rug een donker middenstuk hebben.
KIN KABUTO: Een zwarte KOI met schubben met goud kleurige randjes en een goud kleurige kop met een zwarte vlek.
GIN MATUSBA OGON: Een zilver/wit kleurige metalic KOI waarbij de schubben op de rug een donker middenstuk hebben.
GIN KABUTO: Een zwarte KOI met schubben met zilver kleurige randjes en een zilver kleurige kop met een zwarte vlek.
KINBO: Een zwarte DOITSHU KOI met alleen wat goud op zijn rug.
GINBO: Een zwarte DOITSHU KOI met alleen wat zilver op zijn rug.
PLATIUM / PURCHINA OGON: Een metaalkleurige witte Ogon. Het is een kruising tussen een KI-GOI en een NEZU-OGON. De oorspronkelijke naam was SHIROGANE: wit goud.
NEZU OGON: NEZU staat voor NEZUMI wat grijs betekent. Deze koi is dof metaalkleurig, heeft een heldere kop en gelijke schubben.
YAMABUKI OGON: Een goud/geelkleurige metalic KOI.
ORENJI OGON: Zoals de naam al doet vermoeden is dit een diep metaalkleurige oranje OGON
HI OGON: Een rode metalic KOI waarbij het rood kan verschillen van licht tot zeer donker rood.
MIZUHO OGON of DOITSHU: Een oranje kleurige metalic KOI met zwarte schubben op de rug.
SHIRO OGON: Een witte zilvergrijze kleurige metalic Koi.
FUJI OGON: Een Ogon die een uitzonderlijk sterke metaalglans op zijn kop vertoond.
KOHAKU: (KOH-hah-koo) Een witte Koi met rode vlekken. Dit is de meest bekendste en populairste Koi. De rode kleur wordt HI genoemd, afhankelijk van het kleurpatroon en de tekening wordt de Kohaku weer onderverdeeld in verschillende klasse. dit gebeurt aan de hand van de tekening en het patroon van het rood (hi) op de Kohaku.
Dit is de kleur van de vin zoals deze zou moeten zijn.
MARUTEN KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood een cirkel vorm heeft op hoofd en verder nog rood heeft over de rest van het lichaam.
MENKABURI KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood het gehele hoofd bedekt.
KUCHIBENI KOHAKU: Een Kohaku waarbij de lippen een rode kleur hebben los van de rest van het rode patroon.
STRAIGHT HI KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood uit 1 vlek bestaat en dus van voor na achter door loopt.
GOTEN-ZAKURA KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood geheel of gedeeltelijk is getekend als een denneappel op de schubben.
NIDAN KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood uit 2 vlekken bestaat.
HANATSUKI NIDAN KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood tussen de ogen tot aan de mond doorloopt op de kop van de Kohaku.
SANDAN KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood uit 3 vlekken bestaat.
IPPON HI KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood van voor naar achtere doorloopt en waarbij de rugvin geheel wit is.(zeldzaam)
YONDAN KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood uit 4 vlekken bestaat.
INAZUMA KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood een zigzag patroon volgt over de rug.
GODAN KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood uit 5 vlekken bestaat.
KATA MOYO KOHAKU: Een Kohaku waarbij het rood zich aan een zijde van de Koi bevindt.
KAWARIMONO: (kah-where-ee-mono) KAWARIMONO is een verzamelnaam voor de niet metaalachtige KOI die niet tot een bepaalde soort behoren. Deze KOI kunnen dus een of meerdere kleuren hebben, meestal zijn het kruisingen tussen verschillende type KOI. Karasugoi vin
De KAWARIMONO wordt dus onderverdeeld in echt heel veel verschillende klassen, en er komen nog steeds nieuwe soorten en klassen bij.
AKA MATSUBA: Een rode KOI met zwarte vlekken in het midden van de schubben, op het hoofd mogen er geen zwarte plekken of stippels aanwezig zijn.
KI MATSUBA: (KI MATSUBA DOITSU) Een gele KOI met zwarte vlekken in het midden van de schubben, op het hoofd mogen geen zwarte plekken of stippels voorkomen(net als de AKA MATSUBA)(zeldzaam).
SHIRO MATSUBA: Een witte KOI met een zwarte denneappel achtige tekening op de schubben.(zeldzaam).
AKA MUJI: Een egaal rode KOI waarbij ook de vinnen rood zijn.
SHIRO MUJI: MUJI betekent letterlijk huid. Niet metaalachtige witte koi(Een Kohaku zonder rood).
KANOKO KOHAKU: Een Kohaku met rode stippen.
KANOKO SANKE: Een Sanke met rode stippen.
KANOKO SHOWA:
BUNKA SANKE: Blauwe Sanke met glimmende borstvinnen. Dit type zie je alleen als ze jong zijn. Naarmate ze ouder worden verliezen ze de glans.
GOSHIKI SHUSUI: Een kruising tussen een GOSHIKI en een SHUSUI, de KOI heeft op de rug een licht blauwe kleur en de schubben zijn groter en donkerder.
SANKE SHUSUI: Een kruising tussen een SANKE en een SHUSUI, (het zelfde idee als hierboven(GOSHIKI SHUSUI))
SHOWA SHUSUI: Een kruising van Showa en een Shusui, de Koi heeft op de rug een licht blauwe kleur.
KIGOI: Een egaal gele Koi, helaas verliest hij vaak zijn kleur.
AKAME KIGOI: Een Koi van een kleur namelijk helder geel zoals de Kigoi echter met rode of roze ogen.
SORAGOI: Een grijsblauwe eenkleurige Koi groeit zeer snel.
MIDORIGOI: Een schubloze groenige Koi, soms hebben ze witte of zwarte schubben op de rug. (zeldzaam).
CHAGOI: Een bruine/donker-geel achtigekoi die erg snel tam te maken is en daardoor populair is, Hij komt ook in doitsu variant voor.
OCHIBA SHIGURE: Een grijs-achtige KOI met bruine tekeningen, het is een kruising tussen een Chagoi en een Soragoi. Hij komt ook in doitsu variant voor.
BENI GOI: Een vel/donker rode KOI waarbij de rug en de zij en de staart vinnen witte randen hebben.
AKA HAJIRO: Een egaal rode KOI waarbij de rug en de zij en de staart vinnen witte randen hebben
KUMONRYU: Een zwart/witte DOITSU KOI,(draakvis).
Beni Komonryu: Een rood/witte DOITSU KOI,(draakvis).
SHIRO KAGE UTSURI: Een SHIRO UTSURI met zwarte stippen op de schubben los van elkaar.
KAGE HI UTSURI: Een Hi UTSURI met zwarte stippen op de schubben los van elkaar.
KAGE SHOWA: Waarbij over het rode en het witte de zwarte schubben doorkomen.
MATSUKAWA BAKA: Een Zwarte KOI waarbij waarbij watertemperatuur de kleur regelt(kleur verandert).
YOTSU SHIRO: Een zwarte KOI waarbij de zij en de staart en de rug vinnen helemaal wit zijn en ook het hoofd is wit.(zeldzaam).
HAGESHIRO: Een zwarte KOI met een witte kop en neus en witte randen aan zij en staart vinnen
SUMI NAGASHI: KOI met zwarte schubben met een wit randje, waardoor hetzelfde effect als bij de ASAGI ontstaat. Wordt in Japan ook wel ASAGI SUMI NAGASHI genoemd
KARASUGOI: Een zwarte KOI met witte soms oranje buik.
HAJIRO: Een zwarte KOI met aan de staart en borst vinnen witte randen.
HI BOTAN: Een KOI die lijkt op een BEKKO op de kop komen geen geen sumi-vlekken voor op de rest van het lichaam wel alleen zijn de vlekken groter als bij een Bekko.
Kin Gin Rin: (keen-geen-reen) De KINGINRIN is een KOI-soort die glanzende schubben heeft maar niet tot de groep van de metaal kleurige KOI`s behoort.De naam KINGINRIN betekent: gouden/zilverachtige schubben. GINRIN: Schubben met een zilverkleurige glinstering. KINGIN: Schubben met een goudkleurige glinstering. KIN-GIN-RIN: Schubben met een zilver en goudkleurige glinstering. Er zijn zo`n 4 soorten KINGINRIN patronen:
KADO-GIN: Bij deze KOI zijn alleen de randen van de schubben iriserend. 'KADO' betekent rand.
BETA-GIN:
KINGINRIN KOHAKU: Bij deze KOI glinsteren de schubben helemaal.
TAMA-GIN/PEARL GINRIN: KINGINRIN KOHAKU:
Bij dit type glinstert een puntje van de schub, bij oudere KOI`s verdwijnt dit meestal.
HIROSHIMA GINRIN/DIAMOND GINRIN: De schubben schitteren als diamanten
KINGINRIN: De Kinginrin wordt verdeeld in diverse klasses, KOHAKU GIN RIN, SANKE GIN RIN, SHOWA GIN RIN en de UTSURI MONO GIN RIN komen in klasse A voor, de rest in klasse B.
KINGINRIN KOHAKU:
GINRIN SHIRO BEKKO:
GINRIN SHOWA:
GINRIN SANKE:
GOSHIKI GINRIN:
TANCHO GINRIN:
MUJIMONO: (moo-jee-moh-no) MUJIMONO betekent: Metaalkleurige KOI met meer dan 1 kleur. Dit type KOI is zeer populair door zijn metaalglans in combinatie met de vele kleuren. Witte vinnen worden o.a gezien bij HIKARIMOYO.
Vin-kleur bij o.a. HARIWAKES, KUJAKU.
De KOI uit deze klasse zijn te verdelen in groep A en groep B. Groep A zijn kruisingen tussen een PLATIUM OGON met een andere soort behalve de UTSURI. Groep B bestaat uit variëteiten die onder de gezamelijke naam HARIWAKE vallen. Hiertoe behoren ook de ORENJI HARIWAKE, HARIWAKE MATSUBA enz. Deze KOI`S hebben allemaal twee kleuren; PLATIUM plus metaalachtig oranje of goud.
YAMATO NISHIKI: Een kruising tussen een PLATIUM OGON en een SANKE, deze KOI heeft een zilver kleurige basis met daarop rood en zwart de kleuren zijn lichter als bij een Sanke.
KUJAKU: Ook wel KUJAKU OGON genoemd. Het zijn platinumkleurige koi met rode-vlekken die meestal een groot gedeelte van het lichaam bedekken. Op de schubben ligt een Matsuba denneappel tekening. De mooiste KUJAKU hebben een rode kop zonder vlekken. Ze stammen af van de SHUSUI, MATSUBA en HARIWAKE De DOITSU variant wordt minder gewaardeerd.
BENI KUJAKU: Een KUJAKU waarbij het rode patroon de gehele rug bedekt.(zeldzaam KOI)
DOITSU KUJAKU: Een KUJAKU maar dan een schubloze KOI op de rug na.
PLATINUM KUJAKU: KIN-FUJI Kruising tussen een KUJAKU en PLATINUM OGON. Deze KOI heeft een platinum-kleurige huid met daarover een hi tekening met een bruin-oranje tint, bij de KOHAKU is het rood. Er mag geen hi op de kop zitten en de vinnen moeten een mooie platinumkleur hebben.
KIKUSUI: Dit betekent: 'waterchrysant'. Het is een DOITSHU PLATNUM-kleurige KOHAKU. Langs het lichaam loopt een gelijke tekening, een golvende streep die een diepe goudkleurige of oranje tint heeft.
GIN BEKKO: Een kruising tussen een SHIRO BEKKO en een PLATIUM OGON. De huid moet platinum-kleurig zijn met zwarte vlekken zoals bij de normale SHIRO BEKKO. DE vlekken zijn meestal minder van kwaliteit.
SAKURA OGON: Een kruising van de PLATIUM OGON en de KOHAKU, daardoor ook wel PLATIUM KOHAKU genoemd. Meestal is het rood lichter van kleur en op de vinnen meestal wat oranje kleur te vinden.
KINZAKURA: Dit is een metaalkleurige Goten-Zakura:metalic KOHAKU De naam Kinzakura wordt weinig gebruikt. zeldzame KOI.
SHOCHIKUBAI: Dit is een metaalkleurige AI-GOROMO een kruising tussen een ASAGI en een KOHAKU) deze KOI moet over het hele lichaam een metaalglans vertonen. Deze KOI lijkt ook wel een KUJAKU alleen heeft hij geen donkere rand op de witte ondergrond. (zeldzaame KOI )
KINSUI: KIN betekent goud, het is een Koi uit de Shusui klasse met veel rood.De glans is bij jonge koi altijd mooier dan bij de oudere exemplaren GINSUI: GIN betekent zilver, het is een Koi uit de SHUSUI klasse met weinig of geen rood. De glans is bij jonge KOI altijd mooier dan bij de oudere exemplaren. KINSUI hebben meer vlekken dan GINSUI.
TORA OGON: TORA betekent tijger. Dit is eigenlijk een metaalkleurige KI BEKKO, een OGON met zwarte kleine vlekken (zeldzaame KOI)
HARIWAKE: Een PLATIUM KOI met goud/gele patroon.
HARIWAKE DOITSU: Een schubloze PLATIUM KOI met goud/gele patroon.
MATSUBA HARIWAKE: Een HARIWAKE met zwarte Matsuba-tekening op de schubben.
ORANGE HARIWAKE: Een zilverkleurige KOI met een oranje tekening, voor de rest is hij gelijk aan de YAMABUKI HARIWAKE.
YAMABUKI HARIWAKE: YAMABUKI betekent heldergeel. Het is een zilverkleurige koi met metaalachtige gele vlekken die evenwichtig over het lichaam verspreid moeten zijn. Mooiste is een zilverkleurige kop zonder andere kleuren.
SHOWA / SHOWA SANSHOKU / SHOWA SANKE: (SHO-wah of SHO-wah san-SHO-koo of SHO-wah SAHN-kee) De SHOWA behoort tot de populairste Koi soorten. De SHOWA hebben veel zwart in hun tekening meer dan de SANKE.Bij de SHOWA is zwart de basiskleur terwijl dat bij de SANKE wit is. De SHOWA is een kruising tussen een KI UTSURI en een KOHAKU. Een SHOWA behoort over minimaal 25% zwart te beschikken. de kop moet zowel met zwart als rood bedekt zijn. Er mag er geen rood op de borstvinnen te zien zijn. Wel is het wenselijk dat de aanzet van de borstvinnen zwart bevat.Verder mag er zich in de staart geen rood bevinden pas dan De SHOWA wordt onderverdeeld in verschillende klassen.
HI SHOWA: Deze Showa heeft meer rood dan zwart en wit.
KINDAI SHOWA: Deze Showa heeft meer wit dan zwart en rood.
DOITSU SHOWA: Een Showa die behoort tot een van de hierboven beschreven soorten, met geen of haast geen schubben. Als deze KOi al schubben heeft zijn het rijen schubben.
BOKE SHOWA: Bij deze Showa valt het zwart vaak wat lichter uit.
MENWARE SHOWA: Deze SHOWA heeft een rode vlek die opgesplits is door een zwartevlek.
SHUSUI: (shoo-swee) De SHUSUI is een kruising tussen een ASAGI en een Spiegelkarper, wat opvalt is de grote donkerblauwe rij schubben op zijn rug.Soms hebben ze ook een rij schubben langs de zij, die ook blauw van kleur zijn. Het rood begint op de kieuwdeksel en loopt in een rechte lijn tot aan de staart, het rood dat van onder van de buik komt moet aan beide zijde gelijk zijn. De borstvinnen mogen een rode aanzet hebben, maar mogen niet helemaal rood zijn. Ook bij de SHUSUI zijn er verschillende klassen. De meeste SHUSUI hebben deze vinnen!
HANA SHUSUI: Een SHUSUI waarbij tussen de schubben op de rug en de zijnlijn rood voorkomt en witte de vinnnen hebben rood.
HI SHUSUI: Een SHUSUI rode koi waarbij het rood vanaf de buik doorloopt tot aan de schubben en blauwe schubben op de rug
KI SHUSUI: Dit is een gele SHUSUI met een groene rug.
PEARL SHUSUI: De weinige schubben die de SHUSUI bezit zijn bij deze soort zilverkleurig.(zeldzaam KOI)
TANCHO: (tang-Choo) De TANCHO is de vis in Japan, dit komt omdat deze KOi een rode vlek (bijvoorkeur een ronde stip) op zijn kop heeft Het mooiste is als de tekening zo rond en zo groot mogelijk is. Andere vormen die voorkomen zijn ovaal, ruitvormig, hoefijzervormig en hartvormig. Het rood mag niet de ogen raken of bedekken. Ook mag het rood niet doorlopen naar de rug of de bek van de Koi. Het wit moet (sneeuw)wit zijn en het rood zo vel mogelijk van kleur zijn. De vinnen moeten ook wit zijn en mogen geen aanzet hebben.
TANCHO KOHAKU: Een TANCHO waarbij de kleur van de KOI wit is en hij alleen een rode vlek zijn kop heeft.
TANCHO SHOWA: Een TANCHO waarbij de kleur van de KOI zwart is en alleen een rode tekening op het hoofd heeft. Verder is deze KOI het zelfde als een SHOWA. Het zwart loopt langs enkan ook door de rode tekening op het hoofd lopen.
TANCHO SANKE: Een TANCHO waarbij de kleur van de KOI wit is en alleen een rode vlek op zijn hoofd zit, verder heeft deze KOI net als de SANKE zwarte vlekken. Maar deze mag niet op het hoofd voorkomen.
TAISHO SANSHOKU/SANKE: (Tie-sho san-SHO-koo of SAHN-kee)
De SANKE is een drie kleurige koi De SANKE heeft als basis kleur wit met rode en zwarte vlekken(net als bij de KOHAKU) Zwarte vlekken heeft de KOHAKU niet Net als bij de KOHAKU is het belangrijk dat de kleuren diep en sterk zijn. Het wit moet dus sneeuwwit zijn, het rood moet intens zijn en overal gelijk van kleur. Verder moet het zwart diep van kleur zijn. Het zwart moet duidelijke randen hebben om goed zichtbaar te zijn en goed verdeeld zijn over de Koi. Er mag geen zwart op de kop van de SANKE voorkomen Net voor de staart moet het zwart en rood stoppen.
MENKABURI SANKE: Een Sanke waarbij het rood het gehele hoofd bedekt.
NIDAN TAISHO SANSHOKU: Een SANKE waarbij het rood uit twee vlekken bestaat
KUCHIBENI SANKE: Een SANKE waarbij de lippen een rode kleur hebben los van de rest van het patroon.
MARUTEN SANKE: Een SANKE waarbij het rood een cirkelvorm heeft op het hoofd en rood over de rest van het lichaam.
AKA SANKE: Een Sanke waarbij het rood patroon uit een stuk bestaat en over de gehele lengte van de Koi loopt.
SUBO SUMI SANKE: Een Sanke waarbij het zwart alleen op wit voorkomt en niet op het rood.(zeldzaam)
FUJI SANKE: SANKE met een speciale metaalachtige glans op de kop veroorzaakt door kleine bobbeltjes. Deze verdwijnen meestal naarmate ze ouder worden. Een Fuji Sanke is dus meestal een jonge koi.
KASANE SUMI: Zwarte vlek op rood, niet op het wit.